Piotr Biniek
Urodził się w 1971. Doktor nauk społecznych, inżynier mechanik, filmowiec, dziennikarz, wykładowca akademicki, dyrygent chórów amatorskich i założyciel Bractwa Śpiewaczego z Tanowa. Autor książki „Polak sam w Londynie”, współautor książki „Stocznia Szczecińska. Upadek”. Współautor i konsultant merytoryczny reportażu o energetyce wiatrowej „Podmuch Energii”, który otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina na Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards. Współautor (scenarzysta i kierownik produkcji) cyklu programów ekologicznych Podmuch Energii. Reżyser i scenarzysta projektów „Świdwie Sanctus” i „Pieśń Bielika” i kierownik projektu odpowiedzialny za całokształt przedsięwzięcia.
Przeszłe wydarzenia
- 21.10.2023, 17:00 - 18:30, Kino Zamek, Zachodniopomorskie Shorty - Blok 2
- 22.10.2022, 13:00 - 15:00, Akademia Sztuki, Zachodniopomorskie Shorty - Część 1
- 13.06.2019, 18:00 - 20:00, INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, Zachodniopomorskie SHORTY 2019
Filmy
- Świdwie Sanctus25’33’’
Film za pomocą muzyki i obrazów przyrody opowiada uniwersalną historię przemijania natury, ale także człowieka. Życie i świat reprezentowane są przez rezerwat Świdwie, który widzimy oczami dziecka, młodzieńca i dojrzałego człowieka. Bohater nie tylko obserwuje, ale także wsłuchuje się w dźwięki natury, towarzyszy im, próbuje dołączyć do nich, pozostawiając jednak widzowi wolność w ich odbiorze i interpretacji. Części filmu podzielone są utworami muzycznymi, z których każdy ma zupełnie inny charakter, zadanie i przekaz.
czytaj więcej - Eagle's Song | Pieśń Bielika2022 | 25' | POL
Film jest 25-minutową impresją poetycką do muzyki Pawła Kornicza, szczecińskiego kompozytora. Mottem jest poszukiwanie dzikiej natury bielika w człowieku. To swego rodzaju odwrócenie tradycyjnej koncepcji postrzegania tego ptaka jako symbolu, w którym widzimy „ludzkie” cechy – męstwo, odwagę, wierność czy władczość. Autorzy filmu, a przede wszystkim aktorzy, odkrywają pieśnią bielika w człowieku zwierzęcą drapieżność, dzikość, instynkt, a także popęd i seksualność. Wyrazem artystycznym jest przede wszystkim taniec. W filmie występuje około 50 aktorów, w naturalnych plenerach zobaczymy między innymi członków Orkiestry Perkusyjnej Gamelan, a także wielu chórzystów.
- The Butcher's Song | Pieśń Rzeźnicka6'
Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieś cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką. Ballada Rzeźnicka pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców Wydawnictwo Nadwiślanin 1895 r. Gniezno.