Past events
- 20.10.2024, 17:30 - 19:30, Radio Szczecin, ZFF "Pomerania Film" na SeFF - Moje prywatne Morze
- 20.10.2024, 15:00 - 17:00, Kino Pionier 1909, Zachodniopomorskie Shorty Blok III
- 19.10.2024, 15:00 - 17:00, Kino Pionier 1909, Zachodniopomorskie Shorty Blok II
- 18.10.2024, 17:00 - 19:00, Kino Pionier 1909, Zachodniopomorskie Shorty Blok I
Filmy poprzednich edycji
- Asekuracja | Belay2023 | 25' | POL
Młody psychoterapeuta próbuje desperacko odzyskać kontrolę nad życiem po rozpadzie związku i pewnym niefortunnym zdarzeniu, które może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia jego obiecującej kariery. Poznawane przez lata techniki terapeutyczne zawodzą, podobnie jak „oczyszczająca umysł” próba ukończenia jednej z tras wspinaczkowych. Dodatkowo głośny remont za ścianą rozsadza wymęczoną myślami głowę, a nowy nietypowy pacjent rozpoczyna ostateczne dzieło zniszczenia psychiki bohatera… „Asekuracja” to niezwykle oryginalna, przepełniona ironicznym humorem mieszanka komedii i dramatu, w której tradycyjne role pytającego i pytanego zostają sprytnie odwrócone.
read more
- Breathless2024 | 27' | POL
Jana - dwudziestoczteroletnia Serbka z Belgradu, która cierpi na mukowiscydozę, zwraca się z prośbą do swojej przyjaciółki o udokumentowanie ostatnich chwil jej życia. Lekarze przewidują, że Jana nie dożyje dwudziestych piątych urodzin. Dziewczyna dowiaduje się coraz więcej na temat leku dostępnego w niektórych krajach Unii Europejskiej. Decyduje się zaryzykować i samodzielnie starać się o przyznanie jej praw do leczenia za granicą.
read more
- Duch | The Ghost2024 | 7' | POL
W industrialnym krajobrazie Górnego Śląska – wśród kopalń, koksowni i hut żelaza – mieszka Andrzej Wojtasik, który po piętnastoletnim wyroku przebył dwuletni kurs resocjalizacji w ośrodku dla byłych więźniów w Zabrzu. Andrzej próbuje odnowić kontakt z rodziną, ale kiedy po raz kolejny włącza się głos automatycznej sekretarki, zdaje sobie on sprawę, że problem resocjalizacji leży nie tylko po stronie osadzonych.
- Gorzko | A Cappella2024 | 30' | POL
Trwa próba chóru. Wśród solistów Karol i Henryk. Jak większość śpiewających, mężczyźni prowadzą dość spokojne życie seniorów. Są dojrzałą parą z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.
- Jestem | Here for you2024 | 20' | POL
Mama Bartka, chłopaka z zespołem Downa, na co dzień mierzy się z myślą, co będzie, kiedy jej już zabraknie. W ponurej atmosferze prowadzonego przez nią domu pogrzebowego Bartek sumiennie przygotowuje ciała zmarłych do pochówku. Gdy pewnego dnia spotka dziewczynę, która niedawno przybyła do miasteczka, zapragnie udowodnić, że każdy z nas ma prawo do miłości.
- Koncert dla Omegi | Concert for Omega2024 | 30' | POL/HUN
Zbudowana z polskich wersji piosenek legendarnego zespołu Omega (węgierskiej supergwiazdy rocka) fabularna opowieść o Michale, młodym warszawskim działaczu kultury i grupie jego zwariowanych przyjaciół - wokalistów, którzy próbują utrzymać się na powierzchni w świecie, w którym rządzi tajemnicza Korporacja Handlowa. Występują aktorzy-wokaliści: Aleksandra Duda, Piotr Gawarecki, Zuzanna Grotnik, Liliana Iżyk-Pabisiak, Kornelia Karkoszka, Agnieszka Pawlak, Kacper Połatyński, Laura Przychocka, Ringo Todorovic. Aranżacja utworów: Miłosz Wośko, Jakub Orłowski, zdjęcia: Andrzej Musiał, scenariusz: Przemek Młyńczyk.
- Moje prywatne Morze2024 | 57' | POL
Mirosław Tomaszewski nie pracował w PTV Morze od samego początku ale był świadkiem jej zamknięcia. Chciał, by pamięć o tamtych czasach nie przepadła i namówił przyjaciół do opowiedzenia tamtych wydarzeń. 29 sierpnia 1994 roku, po interwencji policji i Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej PTV Morze zaprzestała nadawania. W pierwszym procesie koncesyjnym telewizja nie otrzymała zezwolenia na emisję. Brak koncesji skutkował zamknięciem nadawcy.PTV Morze była pierwszą prywatną telewizją w Szczecinie, a drugą prywatną w Polsce. Działała niespełna trzy lata, ale pokazała, jak wartościowym produktem medialnym jest lokalna, „nasza" telewizja, towarzysząca mieszkańcom i rozwiązująca ich, na pozór, banalne problemy. Fala zmian przełomu lat 80. i 90. minionego wieku niosła za sobą nie tylko przemiany ustrojowe, polityczne, gospodarcze, ale także społeczne. Przestrzeń medialna otworzyła się na wszelkie nowości. Nowe tytuły prasowe, nowe stacje radiowe i nowe stacje telewizyjne. Po roku 1989 wystarczył jeden dokument, zezwolenie urzędowe, by wykorzystać zwalniane przez wojsko kanały do nadawania sygnałów radiowych i telewizyjnych. Ten czas przemian wykorzystało kilku inżynierów i biznesmenów i 31 października 1991 o godzinie 16:30 wystartowała pierwsza prywatna stacja telewizyjna w Szczecinie.
- Mosty | Bridges2024 | 19' | POL
Monikę i Arka połączyło dzikie pożądanie, tajemniczy klub i słabość do bólu. Po długiej przerwie para spotyka się na nowo. Ona chce zakończenia znajomości, ale Arek ma inne plany. Zabiera Monikę na spacer po Puszczy Bukowej. Tam spotykają tajemniczą mglistą istotę... akurat, gdy mają sobie wyjaśnić wszystkie zaszłości. Film opowiada o tym, że dawni partnerzy w pewnym sensie na zawsze w nas tkwią. Miłość jest nie do zamknięcia. Gdy się jej wyrzekniemy, przyjmie inną formę. Wtedy jest nie do pokonania.
- Polish Dream2023 | 30' | POL
Polska, lata 90. Sławek chce się uniezależnić i w końcu dostaje zlecenie życia. Potrzebny mu samochód, więc planuje pożyczyć taksówkę od ojca. Niestety, jego apodyktyczna matka ma na ten dzień inne plany. Sławek nie dostanie auta, jeśli nie zawiezie jej do uzdrowiciela. Bezsilny chłopak decyduje się zabrać rodziców „do pracy”. Tam okazuje się, że ma się do nich dosiąść niebezpieczny pasażer.
- Rajstopy, goździki i cukier | Tights, cloves and sugar2024 | 19' | POL
Punktem wyjściowym filmu jest postać Marii Sterna – kobiety, która żyła w Szczecinie w czasach PRL-u. Postać jest wektorem do podróży w czas, w którym żyły nasze matki, ciotki i babcie. Maria Sterna zmarła na początku lat dwutysięcznych, pozostawiając po sobie szereg dokumentów medycznych, zdjęć i ubrań w opuszczonym domu popadającym w ruinę. Chęć zrozumienia tego, jaka mogła być Maria i jak funkcjonowało się w Polsce w czasach PRL-u, pozwala widzowi zatopić się w nostalgiczny pejzaż wizualny pełen kobiecych opowieści, które mogą uzmysłowić współczesnym kobietom, jak wyglądało życie, dojrzewanie i kultura w erze przedinternetowej. Film stwarza pole do powstającego dialogu między przeszłością a teraźniejszością, niejako tłumacząc nam nasze matki i ciotki, sugerując, dlaczego są takie jakie są, jak wyglądała kultura, moda, trendy w świecie odciętym od zachodnich mediów, które ówcześnie są tak popularne. Chcąc zrozumieć kobiety powyżej 50. roku życia, należy zatopić się w obrazie lat ich młodości, gdy macierzyństwo, praca i kariera zawodowa wyglądała całkowicie inaczej niż dziś.
read more
- Rozplątanie | Untangling2024 | 18' | POL/GBR
Krótkometrażowy film anglojęzyczny, którego fabuła toczy się wokół zerwania głównych bohaterów. Felix (Niemiec) pomaga swojej byłej dziewczynie Marcie (Polka) przeprowadzić się z ich wspólnego mieszkania w Berlinie do jej nowego pokoju w Szczecinie. W trakcie przeprowadzki okazuje się jednak, że pamiętają swoją relację zupełnie inaczej. Rozmowa pełna komplikacji pozwala im dokopać się do prawdy, a także odpuścić i zaakceptować to, że być może nigdy nie dojdą do porozumienia.
read more
- Welcome To My World2024 | 23' | POL
„Welcome To My World” – w naszych głowach dzieje się sporo… Sporo również dzieje się w głowie Tommy’ego, który ma dość porządku dziennego i próbuje odmienić swoje życie. Próba „rewolucji” nie przynosi jednak żadnego sukcesu, a jego partner biznesowy Andy zamyśla własną grę. Tommy widząc to, porzuca swoje ambicje i zadaje nowe pytania. Co się właściwie stało i kto miał kontrolę nad sytuacją?
read more
- Wojciech "Baca" Hawryszuk – Wizjoner2023 | 28' | POL
Film przedstawia sylwetkę Wojciecha Hawryszuka w oparciu o wywiady z osobami, które go dobrze znały, przyjaźniły się z nim i współpracowały. Są to m.in.: H. Sawka, W. Jabłoński, L. Malinowski – Kabaret Koń Polski, J. Kleyff, E. Wojnowska, K. Wolnik-Sayna, P. Banach, W. Kulpa, M. Kazana, P. Thiele, Z. Jodko, A. Wosik, J. Pobocha. Każda z tych osób opowiada o swoich relacjach, wspólnych przeżyciach, pasjach, dokonuje własnej oceny bohatera oraz opowiada anegdotę, która przybliża jego postać. Nagrania są zrealizowane w miejscach związanych z ich wspólną działalnością takich jak np. ARP, klub Pinokio, domy kultury, Świnoujście-FAMA, D.K. w Międzyzdrojach, Morskie Centrum Nauki itp. W filmie została wykorzystana specjalnie skomponowana muzyka Marka Kazany, z którym bohater bardzo często współpracował. Film jest bardzo bogato ilustrowany filmami i zdjęciami z różnych okresów życia bohatera pochodzącymi z archiwów prywatnych, archiwum FAMA, archiwum TVP Szczecin oraz archiwum MCN.
read more